Sırbistan-Belgrad 2016

Vizesiz bir ülkeye gitmeyi planlıyorsan buna Belgrad ile başlayabilirsin. Bir 3. dünya ülkesi sayılsa da bence Avrupa şehirlerini pek aratmıyor. Öyle uzun uzaya kalmaya gerek yok çünkü gezilecek yerleri biraz kısıtlı ama gezilen yerleri kendini özletecek kadar güzel! Kalemegdam kalesi ve parkı, Tuna nehri, Knez Mihailova caddesi, Nova Grad, Zemun, Skadarlija, Mixer House ( etkinlik alanı ) Meydanları ve Kiliseleri gidilecek yerlerin başta gelenleridir. Şehir yürüyerek gezilebilecek  kadar küçük sayılır.

Ülkenin yemek kültürü Avrupa ülklerinde olduğu gibi karışık; Uzak Doğu, İtalyan, Türk Mutfakları ağırlıkta. Hamburger ve pizza yiyebileceğiniz yerler de mevcut. Bunlar arasında öylesine lezzetli yemekler yapan 2 restoran buldum ki, parmaklarınızı yersiniz! Bunlardan bir tanesi Knez caddesinin başlarında olan  BurgeBar. İyi bir Şef yemeği yiyecek kişinin ağzına ilk gelecek tat’ı hesaplar ve sonrasındaki lezzetlerin sıralamasını belirler. Bugüne kadar yediğim hamburgerlerde damağımın algıladığı ilk tat, burgerin içine sıkılan sos tadı olmuştur. Bu bahsettiğim hamburgeri yediğiniz zaman ağzına gelen köftenin tadı sizi mest edecektir. Burası sıradan bir büfe. Şefiyle konuşmak istiyorsanız Sırpça bilmeniz gerekiyor :) Tavsiyem Smoke Wood Burger yemeniz, ( large size ) seveceksiniz! Diğer restoran ise bir Uzak Doğu mutfağı. Ağızda eriyip giden Sushiler yapıyorlar. Her gün ziyaret edip 2 porsiyon Sushi yedim, öyle lezzetliydi yani :) Restoranın ismi W Sushi&Fusion Bistro. Knez caddesine paralel bir caddede bulunuyor, internetten adresini aratabilirsiniz.

Yeme-İçme son derece ucuz, şaşıracaksınız! Sudan ucuz bira içebiliyorsunuz. ( Alkol dostumuz değil )

Taksi ihtiyacınız sadece havaalanından gelirken ve giderken olacaktır. Şehir merkezi en fazla 50 tl tutar. 15000 dinarım var derseniz yaklaşık 35-40 tl ye gidersiniz :)

Kullanılan para birimi Dinnardır. 50 Avro bozdurursanız bu size tüm gün en iyi yerlerde yemenize ve içmenize yeterde artacaktır bile. Avro ya da Dolar bozdurabileceğiniz pek çok döviz bürosunu işlek yerlerde bulabilirsiniz.

Halk yardımsever. Büyük bir bölümü ingilizce konuşuyor.

Kısa süreli kullanım için pek çok yerde wi-fi bulabilirsiniz. Bununla birlikte büfelerden de temin edilebilen kullan-at sim kartları kullanmanızı öneririm. 10-12 tl karşılığında 1 gb internet size fazlasıyla yetecektir.

Knez caddesi Belgrad’ın en meşhur caddesi olarak biliniyor. Mağazalar, restoranlar, hediyelik eşya satan mağazalar vd. nı bu caddede bulabileceğiniz için başka yerlerde bir şeyler aramanıza gerek yok.

Gece hayatının oldukça iyi olduğunu, hatta dünya da en iyilerden biri olduğunu duymuştum. Hayal kırıklığına uğradığımı ya da aynı eğlence anlayışına sahip olmadığımı anlamış oldum. Eğlendim, eğlendim ama öyle çok değil..

Belgrad ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz pek çok yazı internette dolaşıyor. Ben konu başlıklarıyla orayı özetlemeye çalıştım…

 

Sevgiler,

1 2 4 5 6 7 9 10 11Bir Cevap Yazın